top of page

Laparoskopik (Kapalı) Karaciğer Kanseri Ameliyatı

Güncelleme tarihi: 25 Haz

 Laparoskopik cerrahi, geleneksel açık operasyonlara göre daha az invazif bir yöntemdir ve aynı hedefe ulaşmayı sağlar. Bu yöntemle karaciğer rezeksiyonu, karaciğer kütlesini (iyi huylu veya kanserli) güvenli ve etkili bir şekilde çıkarmayı amaçlar.


Laparoskopik cerrahi, hastalara daha küçük kesilerle uygulanır, bu da daha hızlı iyileşme süreci ve daha estetik sonuçlar sağlar. Hastalar genellikle daha az ağrı hisseder ve normal aktivitelerine daha erken dönebilirler.


Özellikle, geleneksel cerrahide ortalama 20 cm büyüklüğünde bir kesi yapıldığı halde, laparoskopik cerrahi sırasında 5-10 mm'lik 3-4 giriş deliği kullanılır. Bu nedenle, hastalar genellikle 2-3 gün içinde taburcu olabilirler ve ameliyat sonrası ağrı şikayetleri önemli ölçüde azalır.


İçindekiler

Laparoskopik (Kapalı) Karaciğer Ameliyatı: Aşamaları ve Süresi

Bu işlem sırasında hastaya genel anestezi verilerek uyutulur. Daha sonra, karaciğer kitlesini çıkarmak için üç ila yedi küçük kesik yapılır. Kesilerin sayısı ve yerleri ile ne kadar karaciğerin çıkarılması gerektiği faktörlerine bağlı olarak, bu prosedür bir ila yedi saat arasında sürebilir.


Laparoskopik Kapalı Karaciğer Ameliyatı

Laparoskopik (Kapalı) Karaciğer Ameliyatı Öncesi Gerekli Hazırlıklar Nelerdir?

İşlemden önce, hastaların fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzını sürdürmeleri ve alkol alımını azaltmaları teşvik edilir. Ameliyat öncesinde belirli adımları takip etmek için cerrahlarıyla görüşeceklerdir.Çoğu hastaya, ameliyat sırasında kolonun hareket etmesini kolaylaştırmak için hafif bir bağırsak hazırlığı verilir. Bu hazırlık aynı zamanda ameliyat sonrası kabızlığı önlemeye yardımcı olur.Laparoskopik (Kapalı) Karaciğer Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?

İyileşme süresi, hastanın karaciğer ameliyatının kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle hastalar, ameliyat sonrası bir ila altı gece hastanede kalabilirler. Ameliyatın türüne ve hastanın durumuna bağlı olarak, cerrah her hastayla ameliyat sonrası iyileşme sürecini detaylı olarak tartışacaktır.Karaciğer yenilendiği için, iyileşme süreci hastanın karaciğerinin ne kadarının yeniden büyümesi gerektiğine bağlı olacaktır. Ameliyat sonrası ilk birkaç hafta içinde, çoğu hasta belirgin bir yorgunluk hissedebilir. Ağrı genellikle ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar ve düşük doz narkotik ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.


En iyi karaciğer cerrahı
Doç.Dr.Mutlu Ünver

Laparoskopik (Kapalı) Karaciğer Ameliyatının Sonuçlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sonuçları etkileyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Fiziksel olarak daha güçlü olan hastalar genellikle ameliyat sonrası daha hızlı iyileşirler. Ameliyat öncesi ve sonrasında düzenli olarak yürümek, iyileşme sürecini hızlandırabilir.


Hastaların operasyondan önce ve sonra alkol alımını sınırlamaları, ayrıca karaciğer için zararlı olan diğer maddelerden kaçınmaları önemlidir. Doktorunuz, karaciğerinize yük olabilecek takviyeleri veya ilaçları belirlemede size rehberlik edecektir.


Laparoskopik (Kapalı) Karaciğer Ameliyatı Ne Kadar Güvenli?

Prosedür genellikle oldukça güvenlidir ve hastalar genellikle iyi tolere ederler. Ancak, herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, bazı riskler bulunmaktadır. Yüksek hacimli prosedürlerin gerçekleştirildiği hastanelerde sonuçların daha iyi olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.

"Blog yazımızın altındaki yorum bölümüne sorunuzu yazdığınızda, cevabımızı size e-posta olarak göndereceğiz!"

Başarılı Karaciğer Tümörü Çıkarma:

Karaciğer tümörünün çıkarılmasının başarısı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Tümörün yerleşimi

 • Kitlelerin sayısı

 • Kitlelerin dağılımı

 • Tümör çıkarıldıktan sonra kalan karaciğer miktarı

Karaciğerin büyük bir kısmının rezeksiyonu mümkündür çünkü geride kalan karaciğer, çıkarılan kısmı telafi etmek için büyür.


Laparoskopik Karaciğer Ameliyatının Avantajları:

Sıkça görülen avantajlar şunlardır:

 • Ameliyat sonrası daha az ağrı

 • Daha kısa hastanede kalma süresi

 • Normal yiyeceklere daha hızlı dönme

 • Bağırsakların hızlı bir şekilde normale dönmesi

 • Günlük aktivitelere daha hızlı dönme

 • Daha iyi görünümlü sonuçlar


Laparoskopik (Kapalı) ve Açık Karaciğer Prosedürü


Laparoskopik (Kapalı) ve açık karaciğer prosedürleri, her hasta için en iyi seçenek midir?

Tüm hastalara laparoskopik karaciğer prosedürü sunmaya çalışıyoruz, ancak lezyonun konumuna ve/veya hastanın daha önce geçirdiği operasyonlara bağlı olarak laparoskopik yaklaşım her hasta için en iyi seçenek olmayabilir.


Laparoskopik (Kapalı) prosedürle daha hızlı iyileşir miyim?

Açık bir prosedürle karşılaştırıldığında, hastalar genellikle laparoskopik bir operasyondan sonra daha az ağrı hisseder ve daha hızlı ve daha aktif olabilirler. Laparoskopik prosedürde ağrının azalması nedeniyle, hastalar genellikle daha az ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyarlar.


Bir hastanın iyileşme süresi, yeniden büyümesi gereken karaciğer miktarına bağlı olarak değişir. Laparoskopik yaklaşım, gerekli olan karaciğer yenilenme miktarında bir fark yaratmaz.


Karaciğer kitlem kanserli ise, prosedürü açık mı yoksa laparoskopik (kapalı) olarak mı gerçekleştiriyorsunuz?

Amacımız her zaman hastayı güvende tutmak ve mümkün olan en iyi ameliyatı gerçekleştirmektir. Prosedürün açık mı yoksa laparoskopik mi olacağına karar verirken, temel hedeflerimiz aynı kalır.


Bu Yazıyı Faydalı Buldunuz mu?

 • Evet

 • Hayır

Daha fazla bilgi için siz de sorunuzu bizimle paylaşabilirsiniz! 🌟
Laparoskopik Kapalı Karaciğer Kanseri Cerrahisi İzmir

356 görüntüleme2 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Apr 08

Hangi durumlarda kapalı karaciğer kanseri veya kapalı karaciğer ameliyatı yapılıyor?

Like
Replying to

Merhaba. Karaciğer in iyi huylu kitle ve kistlerinde(kist hidatik, hemanjiom, adenom ve FNH gibi), ayrıca karaciğer in metastazlarında ve hepatosellüler karsinom, kolanjiokarsinom gibi karaciğer kaynaklı kanserlerde anatomik olarak uygunsa laparoskopik karaciğer ameliyatı yapılabilir. 

Like
bottom of page