top of page

GIST (Gastrointestinal Stromal Tümörler)

Mide GIST türmörleri

Gastrointestinal stromal tümörler (GIST’ler), sindirim sisteminin herhangi bir yerinde bulunabilen, normal hücrenin doğal yapısının değişerek büyümesiyle kendini gösteren tümör tipidir. Genellikle 40-80 yaş arasında görülmektedir. Dünyada yılda 6-15 milyon kişide görülmektedir. En sık midede ve ardından ince bağırsakta bulunur. Genellikle 5 cm’den küçük olanlar daha iyi seyirlidir. Risk için önemli göstergeler kitlenin büyüklüğü ve mikroskoptaki büyüme hızıdır.

GIST (Gastrointestinal Stromal Tümör) Nedir?

Gastrointestinal stromal tümörlerde erken aşamada genellikle herhangi bir belirti görülmez. 2 cm’den küçük olanlar sıklıkla rastlantısal olarak yapılan endoskopilerde veya başka bir sebeple çekilmiş bilgisayarlı tomografilerde saptanır. Oluşabilecek belirtiler ise karın ağrısı, kanama, anemi (kansızlık), karında kitle, dispepsi ve erken doygunluk olarak sayılabilir. Şikayetler genelde tümörün büyüklüğüyle orantılı olarak artar. Yemek borusunda görülmesi halinde yutma güçlüğü de görülmektedir.

GIST (Gastrointestinal Stromal Tümör) Belirtileri

Tanı için endoskopi, endoskopik ultrason (EUS) veya bilgisayarlı tomografi (BT) den yararlanılır. 

GIST (Gastrointestinal Stromal Tümör) Tanısı

Doç. Dr. Mutlu Ünver Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘nden mezun olmuştur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalında uzmanlık eğitimini tamamlayan Mutlu Ünver kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

İzmir in en iyi kanser cerrahı

Doç.Dr.

Mutlu Ünver

Blog Yazıları

Mide GIST türmörleri  belirtileri

GIST’ lerin standart tedavisi kitlenin tam olarak cerrahi yöntemle çıkartılmasıdır. Tümörün çapı ve yerleşim bölgesine göre bu girişim açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilir. Özellikle midede yer alan küçük GIST’lerde endoskopik çıkarma yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda cerrahi tedaviye ek olarak ilaç ve dirençli olgularda ışın (radyotrerapi) tedavisi de kullanılmaktadır.

GIST (Gastrointestinal Stromal Tümör) Tedavisi

Mide GIST türmörleri  tedavisi

Sağlıklı bir yaşama bizimle birlikte adım atın!

Sağlıklı Yarınlar İçin İlk Adımı Atın! Randevunuzu Şimdi Alın.

Tedavinizi ertelemeyin, şimdi iletişime geçin.

bottom of page