top of page

Kadınlarda Kasık Fıtığı Olur mu? Nasıl Tedavi Edilir?

Güncelleme tarihi: 25 Haz

Kadınlarda Kasık ve Femoral Fıtıklar Nasıl Tedavi Edilir?


Fıtıklar, kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve tedavi yöntemleri de buna göre değişiklik gösterebilir. Kadınlarda kasık fıtığı tedavisinde ameliyat genellikle önerilir çünkü kadınlarda gizli femoral fıtık olma olasılığı daha yüksektir. Bu yazıda, kasık ve femoral fıtıkların tedavisi ve ilgili detaylar hakkında bilgi vereceğiz.


Kadınlarda Kasık Fıtığı

Kadınlarda Kasık ve Femoral Fıtıklara Ne Sebep Olur?

Kasık fıtığı, karın ön duvarındaki kasık kanalında zayıf bir nokta olduğunda ortaya çıkar. Bu kanal, sinirleri, kan damarlarını ve lenfatik damarları içerir. Kadınlarda ayrıca rahmi destekleyen yuvarlak bağ da bu kanalın içindedir.


Kasık fıtığı, peritonun, bağırsağın veya yağ dokusunun bu zayıf noktadan dışarı çıkmasıyla meydana gelir.


Kadınlarda kasık kanalı daha dar olduğu için kasık fıtığı daha az görülür. Ancak yaşlanma ve zayıf bağ dokusu riski artırabilir. Femoral fıtıklar ise uyluğun üst kısmında kasık bağının hemen altında oluşur ve genellikle 65 yaş üstü kadınlarda görülür. Bu fıtıklar ilk başta fark edilmeyebilir ancak ağrı ile kendini gösterebilir.


Kadınlarda Kasık Fıtığı

Ameliyat Ne Zaman Düşünülür?

Kadınlarda, komplikasyon riski yüksek olduğu için semptomsuz kasık fıtıklarında bile ameliyat önerilmektedir. Femoral fıtıklar ise bağırsakların sıkışmasına ve ciddi komplikasyonlara yol açabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.


Kadınlarda Kasık Fıtığı Ameliyatın Yan Etkileri Nelerdir?

Kasık fıtığı ameliyatları yaygın cerrahi işlemler arasındadır. Komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, ameliyat sonrası ağrı ve sinir hasarı gibi yan etkiler görülebilir. Yaklaşık %10 oranında uzun süreli ağrılar olabilir ve bu durum kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır.Kasık Fıtığı Farklı Ameliyat Türleri Nelerdir?

Fıtık ameliyatı, fıtık kesesinin içindekilerin tekrar karın içine taşınması ve karın duvarındaki boşluğun kapatılması ile yapılır. Üç ana ameliyat türü vardır:

  1. Filesiz Açık Ameliyat: Vücudun dışından yapılan uzun bir kesi ile gerçekleştirilir ve boşluk dikilir.

  2. Mesh ile Açık Ameliyat: Karın duvarını güçlendirmek için sentetik bir ağ kullanılır.

  3. Minimal İnvaziv Cerrahi (Laparoskopik Cerrahi): Küçük kesilerle yapılır ve karın içi veya duvarına yerleştirilen aletlerle gerçekleştirilir. Bu yöntemde daima sentetik ağ kullanılır.


Hangi Ameliyat Türleri En Uygundur?

Kadınlarda açık ameliyattan sonra fıtığın tekrarlama olasılığı daha yüksek olduğundan, genellikle minimal invaziv cerrahi tercih edilir. Bu yöntem, karın duvarını daha iyi güçlendirdiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı için avantajlıdır.

Minimal invaziv cerrahinin iki türü vardır:


  • TAPP (Transabdominal Preperitoneal): Ameliyat karın içinden yapılır.

  • TEP (Tamamen Ekstraperitoneal): Ameliyat sadece karın duvarına yapılır.

Her iki yöntem de benzer sonuçlar verir ve ameliyat sonrası iyileşme süresi benzerdir.

"Blog yazımızın altındaki yorum bölümüne sorunuzu yazdığınızda, cevabımızı size e-posta olarak göndereceğiz!"

Ameliyat Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Mesh kullanılarak yapılan fıtık ameliyatından sonra kısa sürede fiziksel aktiviteye dönebilirsiniz. Yürüyüş ve hafif egzersizler birkaç saat sonra bile mümkündür. Ancak ilk 2-3 hafta ağır cisimleri kaldırmaktan kaçınmalısınız.


Fıtık Geri Gelirse Ne Yapabilirsiniz?

Başka bir fıtık gelişme riski kişiden kişiye değişir ancak kadınlarda daha fazladır. Bu nedenle ilk ameliyatta mesh kullanılması önerilir. Eğer tekrar fıtık gelişirse, yine mesh kullanılarak minimal invaziv cerrahi tercih edilmelidir.


Gebelikte Kasık Fıtığı

Hamilelik sırasında kasık veya femoral fıtık oluşması nadirdir. Ancak böyle bir durum varsa, genellikle ameliyat doğum sonrasına ertelenir. Acil ameliyat, yalnızca ciddi komplikasyon riski olduğunda gereklidir.


Bu genel bilgilerle fıtık tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve detaylar için diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Bu bağlantılar üzerinden diğer yazılarımıza ulaşabilir ve konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.


Kadınlarda Kasık Fıtığı Soruları

127 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page